top of page

7 סוגי הפלסטיק שאתם חייבים להכיר

Updated: Mar 16, 2022

רק בגלל שיש סימן מחזור בתחתית כוס הפלסטיק, לא אומר שהכוס ממש ניתנת למחזור. פלסטיק מטעה מכיוון שהחותמת שמזהה את סוג הפלסטיק נראית בדיוק כמו החצים הרודפים של סימן המחזור. הדבר המשוגע הזה מטעה את כולם לחשוב שהכוס שלהם ניתנת למחזור אך היא בעצם לא.

כשמדובר במיחזור פלסטיק, אתם צריך לשים לב למה שבתוך החצים הרודפים הנה 7 סוגי פלסטיק שכדאי להכיר.

למה זה קורה בכלל?

למה זה קורה בכלל? הסיבה לכך היא כי מיחזור הוא עסק! כל כך קל לחשוב על מחזור כמו לצדקה, אבל זה לא. מחזור תלוי בשווקים וכרגע השווקים מבינים שזה כדאי לעבוד על אנשים בשביל רווח אישי. זו אחת הסיבות שזה כל כך חשוב לרכוש מוצרים המיוצרים מחומרים ממוחזרים, כי אם אתם לא … האם אתם באמת ממחזרים?

פלסטיק מספר 1: מיוצר מ פוליאתילן טרפתאלט ומוכר בשם PETE.

הפלסטיק הזה הוא לרוב ברור והכי נפוץ למשקאות כמו כוסות שתייה ובקבוקי סודה. ⁠זהו אחד הפלסטיקים הבטוחים יותר עד כאשר הוא חשוף לחום. פוליאתילן טרפתאלט יכול בקלות להדליף חלקיקים רעילים למשקה שלנו. זו הסיבה שיש מאמרים רבים על אי השארת בקבוקי מים מפלסטיק במכונית. החדשות הטובות הן שמדובר באחד הפלסטיים היקרים ביותר! יש לו יחסי ציבור טובים הידוע כניתן למיחזור, כלומר אם הכוס פלסטיק שלכם יבשה יש לה סיכוי טוב מאוד⁠ להיות ממוחזרת(במידה ושמתם את הכוס בשקית המחזורית שלכם).


פלסטיק מס 2: הוא פוליאתילן בצפיפות גבוהה ונראה לרוב עם הקיצור HDPE.

פוליאתילן משמש בדרך כלל לייצור בקבוקים של אקונומיקה, חומרי ניקוי, בקבוקי חלב וצעצועים. סוג פלסטיק זה אטום וצפוף מאוד. ומתוך כל הפלסטיקים שיש, אם הייתי צריך לבחור, זה כנראה האהוב עלי. ככל הידוע, אין שום חששות בריאותיים הקשורים לזה ויש גם לו יחסי ציבור טובים כידוע למתמחזר אז אתם יודעים באיזה שקית להשים אותו ברגע שסיימתם איתו.


פלסטיק מספר 3:הוא פוליוויניל כלוריד ואנו רואים בדרך כלל פלסטיק זה מקוצר ל PVC/V.

PVC משמש לייצור מספר פריטים ביתיים כמו וילונות מקלחת, מתנפחים כמו צעצועי בריכה, ריצוף, פנים לרכב, והרבה כעור טבעוני. ונוספים לו הרבה חומרים(פלסטייזרים ופתלטים) כדי להפוך אותו ליותר רך וגמיש. פתלטים הם עלולים להפריע למערכת התקשורת הטבעית של גופנו. פלסטיק זה לא ניתן למיחזור ברוב הפעמים..


פלסטיק מספר 4: פוליאתילן בצפיפות נמוכה ידוע בכינויו LDPE.

משמש לרוב לשקיות מכולת, לעטוף ניילון על פריטים שנשלחים לחו”ל או החלק הפנימי חסין המים של מוצרים כמו כוסות קפה וקרטוני חלב. זהו חומר העשוי מנפט, והוא יכול להיות אטום או שקוף. אמנם אין חששות בריאותיים ידועים, אך פלסטיק זה קשה מאוד למיחזור.


פלסטיק 5: הוא פוליפרופילן הנפוץ ביותר לראות עם הקיצור PP.

משמש לרוב לכוסות המים החד פעמיות שלנו, קשיות חד פעמיות, לקופסאות יוגורט, גבינה ,חמאה , קופסאות ארוחת צהריים ובקבוקי מרשם. זהו פולימר תרמופלסטי מה שהופך אותו לקשיח, חזק ועמיד בחום. הוא אכן חסין לשטיפה במדיח כלים או לחימום במיקרוגל אך זה לא אומר שזה בהכרח בריא. לכן הייתי ממליץ לשטוף אותו עם סבון ביד ולחמם את האוכל על צלחת זכוכית. פולימר ידוע בתכונתה כקשה למיחזור.


פלסטיק מספר 6: מוכר בשמו קלקר ומכונה בשם:PS

זהו פלסטיק מבוסס על נפט המוכר לנו לרוב כקלקר, אך הוא משמש גם לכל כך הרבה דברים אחרים כמו סכו”ם חד פעמי, מכסי כוסות קפה, כוסות קלקר וקרטוני ביציים. החומר הזה מתפרק כל כך בקלות לחתיכות זעירות המזהמות את דרכי המים שלנו, כמו גם את העובדה שהוא מכיל חומרים רעילים כמו סטירן ובנזן המסוכנים לבריאות האדם וחשודים כמסרטנים על פי הסוכנות הבינלאומית לחקר סרטן (IARC).


פלסטיק מספר 7: ערבוב של הרבה סוגי פלסטיקים מכונה בשם OTHERS/PLA

סוג החפצים שמיוצרים מפלסטיק זה כולל בתוכו הרבה פרטים מכל סוגי החפצי הפלסטיק שאנו רואים בחיי היום יום. סוג פלסטיק זה מאוד קשה למיחזור ולכן לרוב כשאנחנו רואים את מספר 7 נדע שהוא כמעט תמיד יגיע למזבלה להטמנה באדמה.


אני מקווה שהשכלתם מהבלוג הזה ומצאתם אותו מועיל. אם כן בבקשה שתפו אותו עם חבריכם ובני משפחתכם. מחזור צריך להיות מפלט אחרון. חשוב מאוד שנפחית ונשתמש מחדש לפני שנגיע למחזור.

לכתבה המלאה באנגלית

1,114 views0 comments

Recent Posts

See All

ב23 ליוני 2020 חזרה ספינה בחסות "אושן וויאג'ס" משייט באוקיינוס השקט שנערך 48 ימים. הספינה חזרה עם 103 טונות פלסטיק, שיא עולמי חדש והרבה חיוכים מאושרים מאוזן לאוזן. הספינה לאחר מסע בן 48 ימים, הוציאה ב

bottom of page