top of page

20 דרכים לבית ירוק

Updated: Oct 17, 2022

אם גם אתם מבינים שבית ירוק זה הדבר הבא ונמאס לכם מההרגלים הישנים שלכם של בזבוז פלסטיק מיותר. או שאתם שפוט רוצים לדעת איך להפוך את הבית שלכם ליפה יותר, ירוק יותר, אופנתי יותר נטול מפלסטיק בחינם (ואפילו להצליח לחסוך מאות שקלים בחודש). ועל הדרך גם לנקות את כדור הארץ שלנו שזה לא פחות מהבית של כולנו אז הגעתם למקום הנכון. וכאן תוכלו לגלות 20 דרכים מגניבות ועובדות מעניינות על איך להפוך את הבית שלנו לפשוט הרבה יותר.


1- תכבו אורות בבית שלא בשימוש

צריכת חשמל זהו אחד הגורמים המאיצים הגדולים ביותר להתחממות גלובלית. אם יצאתם מהחדר אל המטבח להכין לעצמכם ארוחת צהריים או שעזבתם את המשרד לכמה דקות כדי לפטפט עם החברים שלכם תעשו טובה לאמא אדמה ותכבו את האור.


2- תחזוק מוצרי חשמל

תשתדלו פעם בכמה זמן לנקות את מוצרי החשמל ובמיוחד את האבק שנתפס על המאוורר שלנו או את גב הטלוויזיה מאבק או אפילו את סלילי המקרר. אפילו פעם בחצי שנה לנקות מאבק את החלק האחורי של המקרר אם זאת לא מטלה קשה מידי עבורכם. צעדים פשוטים אלו יעזרו לשמור על איכות הקור שהמקרר שלכם מפיק, יזרוק עליכם אוויר צח יותר מהמאוורר ולא יחמם את הטלוויזיה שלך. תחזוק נכון = מקרר ליותר זמן. בדיוק כמו רכב.


3- אור השמש ונורות חוסכות חשמל

המקור הטבעי ביותר של שמש נמצא ממש מחוץ לחלון שלנו. מדינת ישראל התברכה בשפע של שמש רוב ימי השנה. אז אם החלון שלכם פונה כיוון השמש בשעות היום הנעימות תפתחו את התריסים. בנוסף למי שלא חבר של השמש ואוהב להיות סגור בבית תפנקו את עצמכם בנורות חוסכות חשמל ובכך תחסכו כל חודש את חשבון החשמל בכמה עשרות שקלים.

4- גדלו עציצים בתוך הבית

כולם יודעים שצמחים פולטים חמצן טבעי. אך האם ידעתם שהוא גם מסנן אוויר טבעי ? כמה צמחים הם בולמים יעילים במיוחד של מזהמים מזיקים הנפלטים משטיחים, ריהוט וציוד אלקטרוני. אז תקפצו למשתלה ותקנו עציץ יפה לסלון ולמטבח.

5- אם המים שאתם שוטפים את הירקות שלכם תשקו את העציצים שלכם

שטיפת ירקות ופירות לפני אכילה הכרחית כדי למנוע מזיקים ולנקות מריסוסים. שניה לפני שאתם מתחילים לשטוף ירוק או פירות במים, תקפידו להשים דלי או קערה עמוקה בכיור כדי להשקות בעזרתה אחר כך את העציצים בביתכם ובכך לעשות עוד משימת בית בפעולה אחת וגם לחסוך בחשבון המים. בסוף החודש לא תצטערו על זה. כדי לקבל מידע על חשיבות המים לחץ כאן.

6- חשבונות און ליין

אם כבר דיברנו על חשבונות, תשלמו את החשבונות שלכם און ליין- זוהי דרך נוכה בהרבה לשלם את החשבונות. למי שלא יודע איך יש הרבה מאוד מדריכים חינמים בגוגל שיעזרו לכם. וגם תחסכו נייר מיותר.

7- אחסנו בצנצנת זכוכית

השתמשו בצנצנות הזכוכית כאשר אתם מסיימים את מה שהיה שם, כדי לאחסן שם תבלינים/פיצוחים/עוגיות או קטניות כדי לחסוך בפלסטיק מיותר.(טיפ של אלופים- כשאתם הולכים לקנות את אותם מצרכים שהזכרתי למעלה תיקחו אתכם את הצנצנת ותבקשו שישקלו לכם ישר בתוך הצנצנת ותדאגו שהם מאפסים את המשקל אחרי שהם מניחים את הצנצנת על המשקל).

8- חומרי ניקיון טבעיים להכנה ביתית

בחומרי ניקיון יש מפיצי ריח מלאכותיים רעילים והם עטופים בפלסטיק ובמארזי פלסטיק מיותרים. תקראו את הכתבה הזאתי כדי לדעת איך להכין חומרי ניקוי איכותיים בקלות רבה לפי הניחוח שאתם רוצים.(חיסכון לבריאות ולכיס)

9- במקום לקנות נייר חד פעמי

במקום לקנות נייר חד פעמי תגזרו חולצה בלויה או קרועה שלא ניתנת ללבישה עוד פעם לריבועים והשתמשו בה כדי לנקות חפצים. את אותם מגבות שהרגע הכנתם אפשר לכבס ולהשתמש כמה פעמים שרוצים. ניתן לאחסן אותם במחסן איפה שכל חומרי הניקוי שלנו נמצאים.

10- תתחילו להשתמש בבקבוקים אקולוגים

אנו שותים מים כל יום לא משנה אם אנחנו מחוץ לבית או בתוך הבית. תדאגו למלא לעצמכם בקבוק מים אקולוגי או מנירוסטה ולשתות דרכו במקום בכוסות שילכו אחר כך למדיח או חס וחלילה שימוש בכוסות פלסטיק. פתרון בקבוק המים אקולוגי או מנירוסטה יחסוך לכם עבודה של שטיפת כלים ואת מחיר הכוסות לאורך זמן.

11- תאמצו את ‘יום שני בלי בשר’

תעשיית הבשר נחשבת לתעשיה בזבזנית מאוד ומזהמת. בכך שתשנו יום אחד בשבוע תוכלו לגלות את השף הפנימי שלכם או להיפתח ליותר חלבון מן הצומח. בנוסף ליצור שינוי משמעותי ולהפיץ את האתגר.

12- תנתקו מכשירי חשמל שלא נמצאים בשימוש

מכשירי אלקטרוניקה צורכים חשמל כשהם מופעלים אך תופתעו לגלות שהם צורכים חשמל גם כשהם לא מופעלים ומחוברים לחשמל (חלק מהמכשירים ובכמויות יחסית נמוכות). אך התוצאה היא שבכל זאת נוצרת בזבוז חשמל. אם לא מתחשק לכם לנתק לפני השינה כל כבל וכבל בבית השתמשו בכבל מאריך, שאליו יהיו מחוברים מכשירי חשמל ואת אותו כבל, תנתקו לפני שתלכו לישון ותחברו חזרה בבוקר. אין לכם מושג כמה חשמל תחסכו בסוף החודש.

13- ייבוש כביסה בחוץ

מדינת ישראל התברכה ביופי של מזג אוויר. תדאגו לייבש את הכביסה שלכם בחוץ במקום להשתמש במייבש כביסה בימים יפים. תחסכו כמה עשרות שקלים בסוף החודש בעזרת מתלה כביסה.

14- תקנו שקיות רב פעמיות ולכו איתם לסופר

שניה לפני שאתם פותחים את הדלת לצאת לעשות קניות לבית תקחו איתכם שקית רב שימושית ירוקה ובכך תמנעו לקנות שקיות בסופר ובטח שלא לתרום לתעשיית הפלסטיק המזהמת הזאתי.

15- תסגרו ברזים מטפטפים, לא משנה איפה אתם נמצאים

בבית או בשירותים של העבודה- תדאגו לסגור עד הסוף את הברז מים. ברז מטפטף 24 שעות ממלאה מיכל של 60 ליטרים! תחסכו את המים וגם את הפרסומת של “ישראל מתייבשת”.

16- תקנו ירקות ופירות במכולות מקומיות

ככל שהפירות והירקות עוברות פחות ידיים, כך יותר טוב. תקנו פירות וירקות במכולות ולא בסופרים גדולים. כך גם תחזקו את הכלכלה של מעמד הביניים ולא את התעשיות הגדולות מאוד.

17- אם אתם קוראים ספרים תעברו לספר אלקטרוני

ספר אלקטרוני יחסוך את נייר הספרים שאתם קונים וגם תגלו שלאורך הזמן קנית ספרים דרך האינטרנט תחזיר לכם את הכסף שהשקעתם על הספר האלקטרוני שלכם. או שפשוט תחליפו ספרים עם חברים שלכם. וטיפ של אלופים- תקראו כי זה מחזק את השריר הכי חשוב שלנו- המוח.

18- תעשו כביסה במים קרים

כביסה של בגדים כהים מומלץ לכבס במים קרים של 30 מעלות ועד 40 עם הבגדים ממש מלוכלכים. פעולה זו תחסוך לכם כמה שקלים בסוף החודש.

19- אם יש באפשרותכם לגדל ירוקות בחצר או בעדנית עשו זאת

לגדל גזלים, עגבניות שרי מלפפונים ובצל לא דורש הרבה מקום אדמה בכלל. אפשר לעשות זאת גם בעציצים במרפסת או בעדן החלון. בעזרת גידול הירקות האלה תבטיחו לעצמכם סלט טעים ובריא בלי ריסוסים בכלל.

20- תעבירו את הפוסט הזה הלאה

תעבירו את הפוסט הזה לחבריכם ולבני משפחותיכם על מנת שגם הם ידעו איך לחסוך חשמל, מים כסף והרבה פלסטיק מיותר למען עתיד טוב יותר.


אם גם לכם יש דרכים יצירתיות לחסוך חשמל/מים או פלסטיק אל תאססו לשתף אותנו ואולי הרעיון שלכם יופיע כאן!

259 views0 comments

Recent Posts

See All

ב23 ליוני 2020 חזרה ספינה בחסות "אושן וויאג'ס" משייט באוקיינוס השקט שנערך 48 ימים. הספינה חזרה עם 103 טונות פלסטיק, שיא עולמי חדש והרבה חיוכים מאושרים מאוזן לאוזן. הספינה לאחר מסע בן 48 ימים, הוציאה ב

בקנדה קשית חד פעמית היא מחוץ לחוק ובאנגליה הסתכלו עליך עקום אם תשתה בקשית חד פעמית. סטארבקס התחילה לשלול שימוש של קשיות חד פעמיות...

bottom of page