• Alon Kedem

הסוד להפחתת לחץ

Updated: Sep 27, 2020

לחץ הוא מטרד גדול שמשפיע על כולם לא משנה באיזה גיל.

מי מאיתנו לא חווה לחצב בעבר? או אולי אפילו היום או אתמול בגלל מקרה שקרה. להיכנס ללחץ זוהי פעולה טבעית של הגוף ולפי דעתי זה בסדר להיכנס ללחץ מידיי פעם, אך חשוב להיכנס לפרופורציות ולדעת איך להפסיק להיות לחוצים כשצריך. לחץ לפי מה שידוע עד היום הוא הגורם הגדול ביותר למחלות. אני בטוח שאתם יודעים כמה זה מזיק ובנוסף יש אין ספור כתבות על הנושא, שכתבו מאות רופאים שונים. בכתבה הזאתי לא נדבר על ההשפעות השליליות של לחץ על גופנו. אנחנו כן נדבר על- מה זה לחץ, איך זה נוצר בגופנו, למה זה נוצר בגופנו ואיך אפשר למנוע את זה.


ההרגשה של להיות בלחץ היא הרגשה לא נעימה, ובנוסף אנחנו נעשים חולים יותר. למה זה? זה בכלל קורה?

כשאנחנו נמצאים במצב לחץ- מערכת חיסון שלנו, מערכת העיכול שלנו ועוד מערכות נוספות מתכווצות. למה זה קורה? כדי שנוכל להתמודד עם הסכנה שמולנו טוב יותר. בעזרת הכיווץ של מערכות הגוף אנחנו הופכים לזריזים יותר. וזה אכן נכון, כשאבות אבותנו חיו בתקופת האבן והיו צריכים להמלט מטורף או מסכנה אחרת שעורבת להם, הכניסה למצב של שלחץ עזרה להם. וגם בתקופתנו- לדוגמא: כאשר אנחנו רואים ילד רץ לכיוון הכביש. בעזרת הכיווץ של מערכות הגוף אנחנו הופכים לזריזים יותר על מנת לעצור את הילד.

ברוב הפעמים אנחנו לא צריכים לרוץ להציל ילד או לברוח מנמר שמתחבא לנו מאחורי הרכב הכחול שלפנינו. אבל בואו נודה שכן יש דברים שגורמים לנו לחץ. אולי כי צריך להגיש את עבודת הגמר עד סוף השבוע, או לשלם את החשבונות הדירה והרשימה עוד ארוכה. אם זאת, אנחנו בכל זאת צריכים לאכול, לישון, להתאמן או לבלות זמן איכות עם המשפחה או חברים. וזאתי טעות לתת להרגשת הלחץ להטריד אותנו במשך כל היום. אם אנו יכולים לעשות משהו בנידון, לגבי הסיטואציה שבגללה אנחנו לחוצים אז למה להכנס ללחץ? הרי אנחנו כן מסוגלים לעשות משהו בנידון. ואם אין מה לעשות בנוגע לסיטואציה? אז למה להכנס ללחץ? אין משהו שאנחנו יכולים לעשות 😉

ואם אנחנו לחוצים לעיתים קרובות? (או כל הזמן), אז הגוף שלנו יהיה חלש יותר, פגיע יותר נגד וירוסים ומזהמים אחרים באוויר. והלחץ דם בנוסף יעלה. אאה והכי חשוב, יופיו לנו יותר קמטים על הפנים וזה יהפוך אותנו למבוגרים יותר ממה שאנחנו באמת- לפי מחקר של אוניברסיטת ארוורד. אז מה בכל זאת עושים? אפשר לתרגל מדיטציה או יוגה. יש עשרות אפליקציות לפלאפון חינמיות וסרטונים חינמים בגוגל שמסירים איך לבצע. במקרים מסויימים אפשר ללכת לרופא המשפחה שלנו ולספר לו שאתם לחוצים לעיתים קרובות והרופא כבר ימצא טיפול הולם.


אז מה עושים? איך מפחיתים את הלחץ?

התגובה שלנו למצב משנה. הנה מחשבה מעניינת- באיזו תדירות שמתם לב שמצב מלחיץ – בוס קשה, ילדים לא מתנהגים, דאגות כסף, מה שלא יהיה- גורם לכם להרגיש לחץ ? אם אתם במצב לחץ, הגוף שלכם יעבור למצב לחץ באופן כמעט אוטומטי. הנה החלק המעניין- אם תצליחו לשלוט על המעבר שלכם בין מצב של לחץ/ עצבים למצב רגיעה/ צלילות דעת, התגובה שלכם לאותה סיטואציה תהיה בהכרח טובה יותר. אם תשארו לחוצים אתם עלולים לפעול באימפולסיביות רגשית ולא לפעול ממקום של “איך אני פותר את הבעיה” .קשה מאוד להגיע למצב של חוסר לחץ במצבי לחץ. וגם אני עדיין לא שם, אבל בעזרת תרגול נשימות עמוקות/ יוגה או מדיטציה כולם יכולים להגיע למצב הזה.


קשה מאוד להגיע למצב של חוסר לחץ במצבי לחץ, אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

תצאו להליכה ותשמעו מוזיקה שאתם אוהבים בכל ז’אנר שתבחרו (רק לא מוזיקה עצובה). תנשמו נשימות עמוקות ואיטיות, תזיזו את הכתפיים במעגלים או תמתחו אותם אחורה וקדימה. אחרי שטיפה נרגעתם, חשבו בצורה צלולה איך אפשר לצאת מהמצב שבו אתם נמצאים. המוח שלנו מתחיל לפעול בצורה של מציאת פתרונות ברגע שאנחנו רגועים, יותר צלולים יותר, ובמודע מנסים למצוא פתרונות. בנוסף שתייה מרובה של מים יכולה להשפיע הרבה על מצב הרוח שלנו לטובה. לקריאה על יתרונות המים לחץ כן.

ותמיד תזכרו- להיות לחוצים 5 דקות או 5 שעות לא ישפיעו על החמרת המצב או הקלתו.


כל הנאמר בכתבה הוא המלצה בלבד 🙂

אם יש לכם דרכים משלכם איך להגיע למצב של רוגע ברגעי לחץ אתם מוזמנים לכתוב כאן בתגובות. אולי נוסיף את זה לכתבה 🙂

20 views0 comments