top of page

גביעונית – הגיינה נשית ירוקה

Updated: Mar 16, 2022

“זה חוסך לי הרבה כסף, לא פוגע בסביבה בכלל והבת שלי גם מתה על זה”- אמא לחברה שלה בפארק לאומי רמת גן יום שבת בצהריים
המזג אוויר היה מושלם, שמיים בהירים, שמש נעימה ומשב רוח קליל ממש. בדיוק סיימתי ריצה בפארק הלאומי ברמת גן והתיישבתי בבית קפה שמשקיף על האגם ולצידי שמעתי שתי אמהות מדברות על טמפון רב שימושי או במילים אחרות ‘ גביעונית ‘. האמתי שהשיחה טיפה הגעילה אותי אבל ברגע ששמעתי את אחת האמהות אומרת “זה חוסך לי הרבה כסף, לא פוגע בסביבה בכלל והבת שלי גם מתה על זה!” הבנתי שכדאי להציג את עצמי ולשאול כמה שאלות בעניין. 

“הדבר היחידי שאני מצטערת עליו הוא שאני לא ידעתי על זה קודם.” 

אז מה בכלל גביעונית?

גביעונית היא כוס קטנה, רכה וגמישה, המוחדרת לנרתיק, ואוגרת את נוזלי הווסת בשעת מחזור, בשונה מתמפון או פד הייגיני הסופגים את אותם נוזלים בעת מחזור.

איך זה עובד?

מקפלים את הגביעונית ומכניסים לתוך הנרתיק עם הפיה כלפי פנים. אפשר להעזר בצופציק החיצוני כדי לסובב מעט כדי לוודא אטימות מוחלטת.

לכמה זמן זה נמשך?

תלוי בקצב המחזור האישי שלך, זה מצליח להחזיק שתי טמפון סופר ספוגים בדם. מומלץ להחליף כל 12 שעות.

האמא מספרת שביום עמוס שלה היא החליפה בבוקר ולא הייתה צריכה להחליף עד רגע לפני שנכנסה למיטה בחזרה בשעות המאוחרות של הערב. “אני מרגישה כאילו אין לי בכלל מחזור” 

מה קורה ברגע שזה מתמלא?

מתיישבים על האסלה, מושכים בצופציק החיצוני והופכים את הטמפון שיצא כל הדם.

“אני שוטפת את זה בכיור של חדר השירותים אבל פעם אחת בעבודה התביישתי להוציא את זה כי שמעתי את המנהלת שלי בשירותים. אז אחרי שרוקנתי את הגביעונית בשירותים הכנסתי בחזרה לנרתיק ושטפתי כשהגעתי הביתה. לא הייתה שום בעיה”

איך אדע להתאים את מידת הגביעונית לגוף האישי שלי? 

אחד החלקים הקשים דקה לפני שקונים אות הגביעונית הוא איזה סוג וגודל של גביעונית לבחור. אז דקה לפני שקונים גביעונית יש למזלנו מדריך שלם שעוזר לנו לדעת מה מתאים בדיוק בשבילנו

"ואם אני לא יכולה להשתמש בטומפונים האם אני יכולה להשתמש בגביעונית? אתה בטח רוצה לשאול אותי". יש שאלתי אותה. 

“למעשה אני לא יכולה להשתמש בהם, הוא ליתר דיוק, אני לא אוהבת להשתמש בהם. הטמפון התעסק לי יותר מדי בדם שלי למטה וזה הרגיש לי לא טבעי ולא נוח בכלל. אז חזרתי להשתמש בפאדים. עד שאמא של אחת הבנות בכיתה של הבת שלי סיפרה לי על הגביעונית.”


אז בואו נדבר טיפה על היתרונות:


1.טוב יותר לגוף שלך– טמפונים סופגים 35% מהלחות הטבעית שלך הגורמים לחוסר איזון בחומציות. הם גם משאירים אחריהם סיבים ועלולים לגרום לתסמונת ההלם הרעלי(TSS) . אם הטמפונים אינם שלך אינם אורגניים, הם ישליכו כימיקלים לזרם הדם שלך.


2.טוב יותר לסביבה- גביעית אחת יכולה להימשך 10 – 20 שנים . את יכולה לחסוך  לפחות 2,880 טמפונים וכריות מהטמנה. ותחשבו על כל המשאבים שאתם חוסכים מאמא אדמה?


3.טוב יותר לארנק שלך– הוצאה חד פעמית של 120 עד 200 ש”ח יחזיקו לך בין 10-20 שנים. בעוד שטמפון/פד אחד עולה קרוב לשקל. למשך תקופה של כמה שנים אפשר לחסוך אלפי שקלים. 


אנחנו נשמח לשמוע אם יש לך מה להוסיף לגבי הכתבה הזאתי את מוזמנת ליצור איתנו קשר!

12 views0 comments

Recent Posts

See All

להיפטר מעייפות אחת ולתמיד

הגענו לעבודה ואנחנו גם מרגישים עייפים כאילו רק קמנו מהמיטה. הפיהוקים נמשכים והעיניים נעצמות. כי מה לעשות? אין לכם טיפת כוח בגוף. אנחנו אומרים לעצמנו "זה בטבע שלי להיות עייף". ריכזנו כאן 10 דרכים לעקוף

bottom of page